Warszawskie metro jako prekursor i wzór dla innych miast?

W Polsce na chwilę obecną możemy pochwalić się tylko dwoma liniami systemu kolei podziemnej, nazywanej metrem. Obie z nich znajdują się w Warszawie, a najnowsza została otwarta jeszcze w tym roku.

Budowę metra w Warszawie planowano już w latach dwudziestych ubiegłego wieku, ale z powodu trudnej sytuacji politycznej polski inwestycja odkładana była przez długie lata. W rzeczywistości pierwszy pal stalowy wbito na Ursynowie dopiero w 1983 roku, a budowę pierwszej linii metra zakończono 25 lat później.

To w roku 2008 metro po raz pierwszy przejechało podziemiami Warszawy. Budowa drugiej linii metra, przy stabilnej sytuacji Polski na arenie międzynarodowej, poszła znacznie szybciej.

Budowę rozpoczęto 16 sierpnia 2010 roku, a już niespełna pięć lat później ruszyła druga linia metra, która przebiega przez takie warszawskie dzielnice jak Praga, Śródmieście i Wola. Metro to zdecydowane ułatwienie dla mieszkańców Warszawy, które pozwala ominąć gigantyczne korki, które potrafią sparaliżować komunikację miejską w godzinach szczytu.