Cadillac – luksus po amerykańsku

Do najbardziej znanych i zarazem bardzo prestiżowych amerykańskich marek samochodów należy Cadillac. Pojazdy te często widać w hollywoodzkich filmach, pojawiają się one w popkulturze rodem z USA i stały się jednym z symboli tamtejszej motoryzacji.

Jak wiele innych, tak i ta marka może poszczycić się długą tradycją. Jej początki sięgają 1890 roku, kiedy to Henry Leland otworzył w stanie Michigan niewielki warsztat, w którym rozpoczął produkcję silników parowych i benzynowych.

Początkowo głównie z myślą o łodziach. Zakład stopniowo się rozrastał, w czym udział mieli nowi inwestorzy z głowami pełnymi pomysłów.

W 1903 roku z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy model samochodu osobowego pod marką Cadillac z jednocylindrowym silnikiem. W roku 1909 światło dzienne ujrzał pierwszy model czterocylindrowy, w tym samym roku perspektywiczną markę przejął wielki amerykański koncern General Motors.

Kolejne lata przyniosły modernizację projektów – w 1912 roku miejsce miała premiera auta z oświetleniem elektrycznym oraz elektrycznym rozrusznikiem.

Sprawdź: http://www.kia.wadowscy.pl/