EBD, czyli Electronic Brakeforce Distribution, to elektroniczny rozdział sił hamowania. EBD ma na celu maksymalne skrócenie drogi hamowania – układ automatycznie ustawia siłę hamowania przednich oraz tylnych kół (prawych i lewych).

EBD widocznie skraca drogę hamowania i pozwala zachować stabilność, nawet przy nagłym, gwałtownym hamowaniu czy hamowaniu na zakręcie. System EBD powstał po to, by rozwiązać problem nierównomiernego hamowania kół przednich do tylnych, czyli pojazdu do przyczepy.

Samochody posiadają zwykle układy statyczne, działające przez cały czas, które zmniejszają hamowanie na osi mniej obciążonej. W pojazdach, takich jak samochody dostawcze, instalowane są układy mechaniczne, które dobierają wymaganą siłę hamowania dla tylnej osi w zależności od obciążenia.

System EBD jest więc uzupełnieniem ABS i pozwala kontrolować oraz zapobiegać blokowaniu się tylnych kół, dzięki czemu hamowanie staje się o wiele bezpieczniejsze. EBD skutecznie zmniejsza siłę hamowania na jedno lub dwa tylne koła, co zapobiega ich blokadzie.