Polacy w Formule 1

Pierwszym Polakiem, który podczas wyścigów samochodowych, organizowanych z okazji Międzynarodowych Targów w Poznaniu, testował bolid Formuły 1, był Andrzej Jaroszewski. Miał on zaszczyt prowadzić bolid kanadyjskiego zespołu Wolf-Ford, który w obsadzie Jody’ego Scheckter’a, w 1977 roku wygrał Grand Prix Monako.

Drugim Polakiem, który prowadził bolid Formuły 1 był Jarosław Wierczuk. Został on zaproszony przez zespół F1 Forti na testy.

Odbyły się one na włoskim torze Autodromo dell’Umbria Magione, jednak nie zakończyły się one sukcesem dla polskiego kierowcy wyścigowego. Zespół uznał, że Polak pojechał zbyt słabo i podjęli decyzje o nieangażowanie go w rolę kierowcy w swoim zespole.

Pierwszym, a zarazem jedynym polskim kierowcą, który wystartował w zawodach Grand Prix jest Robert Kubica. Od 2006 roku reprezentował on zespół BMW Sauber, a od 2010 roku Renault.

Debiut Roberta Kubicy miał miejsce podczas Grand Prix Węgier w 2006 roku. Najlepszą pozycję Robert Kubica wywalczył w wyścigu Kanady w 2008, podczas którego zajął pierwsze miejsce.

www.stronymarcina.pl