Renault Clio

Renault Clio został wypuszczony do sprzedaży w roku 1990. Jego nazwa pochodzi od imienia jednej z muz z mitologii greckiej. Pojawił się on jako następca bijącego rekordy popularności Renaulta 5. Po czterech latach podjęto próby modernizacji tego samochodu, w wyniku czego powstał model, oznaczony jako faza druga.

Zmiany objęły zewnętrzne części nadwozia oraz w mniejszym stopniu wnętrze. Później nastąpiła faza trzecia, która objęła głównie przednie części samochodu. W jej wyniku zostały wprowadzone nowe reflektory, charakteryzujące się dużym rozmiarem oraz między innymi trzeci stop na tylnej klapie. Trzecia i zarazem najbardziej przełomowa wersja tego samochodu została zaprezentowała w 2005 roku we Frankfurcie w trakcie Międzynarodowego Salonu Samochodowego.

Obecna wersja Renault Clio jest już jego czwartą odsłoną. Zakłady wypuszczają go od roku 2012. Autorem jego projektu był Laurens van der Acker, stawiający przede wszystkim na prostotę wykonania. W sprzedaży są jego dwa rodzaje: pięciodrzwiowy hatchback, a także pięciodrzwiowe kombi Grandtour.