Różnorodność krakowskiego rynku mieszkaniowego

Krakowski rynek nieruchomości nie może narzekać ani na brak zainteresowania zakupem lokali, ani na ich liczbę przeznaczoną na sprzedaż. Dlatego też oferuje rozwiązania zróżnicowane i ciekawe cenowo.

Często spotykanym w Krakowie rodzajem lokali mieszkalnych są tradycyjne, kamienicowe mieszkania o dużych powierzchniach i wysokich stropach, które cieszą się szczególnym powodzeniem w zabytkowej części miasta. Nie brakuje tu także zlokalizowanych na przedmieściach nowoczesnych osiedli z monitoringiem oraz pełną infrastrukturą w okolicy.

Budynki tworzone przez deweloperów to przede wszystkim niska zabudowa mieszkaniowa oraz domy w zabudowie bliźniaczej. Badania sugerują, że najczęstszymi klientami rynku nieruchomości w Krakowie są ludzie między 27 a 40 rokiem życia będący we wczesnej fazie rozwoju rodzinnego – małżeństwa lub pary bez bądź z jednym dzieckiem.

Znaczącą grupą zainteresowanych pozostają też tzw. single.

Wiąże się to ze wzmożonym popytem na mieszkania o niewielkiej powierzchni, ale za to dobrze rozplanowanym układzie. Jeśli jednak główne kryteria łączą się z atmosferą i szczególną okolicą to zwrócić się należy ku takim dzielnicom jak Kazimierz lub Rynek.

Stanowią one wybory ludzi aktywnych, lubiących knajpiany gwar miasta i często biorących udział w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych.