Samochód bezpieczeństwa Formuły 1

Samochód bezpieczeństwa pojawiający się na torze Formuły 1, ma za zadanie przywrócić odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas wyścigu. Po raz pierwszy samochód tego typu pojawił się na torze w 1973 roku podczas Grand Prix Kanady.

Od 1992 roku samochód ten wykorzystywany jest regularnie podczas wyścigów Formuły 1. Taką decyzję podjęła FIA precyzując w tym czasie rolę samochodu bezpieczeństwa.

Współczesny samochód bezpieczeństwa tzw. safety car to Mercedes-AMG GT S kierowany przez Bernda Maylandera, mającego doświadczenie i wiedzę na temat tego jak należy prowadzić samochód bezpieczeństwa.

Samochód bezpieczeństwa pojawia się na torze i opuszcza go, zgodnie z decyzją dyrektora wyścigu z ramienia FIA. Zadaniem tego samochodu jest prowadzenie bolidów po torze, z określoną prędkością, do czasu, aż niebezpieczeństwo, takie jak na przykład ekstremalne warunki pogodowe, zostanie zażegnane.

Nie został jasno określony czas, w którym safety car powinien pozostawać na torze. Bez wątpienia powinien on prowadzić kierowców do momentu odejścia niebezpieczeństwa.

www.mycharts.com.pl