System BAS

Wedle przeprowadzonych badań można zauważyć, że wielu kierowców podczas hamowania w sytuacji zagrożenia nie naciska hamulca w wystarczająco mocny sposób. By zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, powstał system wspomagający hamowanie – BAS. BAS, czyli Brake Assist System to system wspomagania nagłego hamowania, przydatny w sytuacjach awaryjnych.

System BAS współgra razem z systemem ABS. BAS ma na celu wykrywać sytuacje, gdy kierujący chce nagle zahamować. System BAS zwiększa maksymalnie ciśnienie w układzie hamulcowym, by móc uzyskać jak największą siłę podczas hamowania.

BAS czasem ostrzega przed nagłym hamowaniem poprzez uruchomienie świateł awaryjnych w samochodzie. System BAS reaguje, w momencie gdy kierowca chce ostro i gwałtownie zahamować. Właśnie wtedy BAS zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym i w ten sposób zyskuje największą skuteczność podczas hamowania.

Czujnik systemu BAS umieszczony jest pomiędzy pompą hamulcową, a pedałem hamowania. Jest zaprojektowany w taki sposób, by wykrywać gwałtowny ruch stopy kierowcy, gdy ten naciska na pedał hamowania.