Zwolnij na pasach!

Pasy na jezdni to miejsca, przy których kierowcy powinni być bardzo ostrożni. Nawet jeśli w okolicy nie widać pieszych, a dla jadących świeci się zielone światło, to i tak powinni oni zwolnić i jeszcze raz dobrze się rozejrzeć.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w Polsce obowiązuje przepis drogowy, który mówi o tym, że kierowca zawsze powinien zmniejszyć prędkość, kiedy zbliża się to pasów. Jest to chyba jedna z tych zasad, które są najczęściej łamane.

Tak naprawdę, prawie nikt tego nie przestrzega, a wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że wspomniany zapis w ogóle istnieje. Służby mundurowe również przymykają oko na takie przewinienia.

Nie oznacza to jednak, że ta zasada jest bezsensowna, wręcz przeciwnie, to naprawdę racjonalny przepis. Nawet jeśli potrącimy pieszego na pasach nie z naszej winy (kiedy np.

przechodził on na czerwonym świetle), to i tak będzie to dla nas bardzo trudna i przykra sytuacja. Lepiej więc zwalniajmy za każdym razem, kiedy zbliżamy się do pasów.